Kategorie Bloga
Chmura tagów
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
6 prostych tricków, dzięki którym w końcu zaczniesz się wysypiać cz.II 0
6 prostych tricków, dzięki którym w końcu zaczniesz się wysypiać cz.II

W ostatnim wpisie przedstawiliśmy Wam pierwsze trzy sposoby, dzięki którym Wasz sen stanie się głębszy, bardziej efektywny i regenerujący. Dziś kolej na kolejne opracowane przez specjalistów tricki, które z łatwością możesz wprowadzić w życie. Warto pamiętać, że permanentne niedosypianie to poważne zaburzenie, które może skutkować konsekwencjami zdrowotnymi. Tymczasem wystarczy kilka prostych zasad, które zrewolucjonizują Twój sen.

Włącz do planu dnia aktywność fizyczną

Ludzie, którzy są aktywni fizycznie zdecydowanie lepiej śpią, zwłaszcza wtedy gdy ćwiczy się na świeżym powietrzu. Podczas wysiłku dotlenia się każda komórka organizmu, co w efekcie prowadzi do pogłębienia wieczornego snu. To nie musi być sport na miarę półmaratonu czy intensywnego treningu z Chodakowską. Wystarczy 20 minutowy szybki marsz, godzinna jazda na rowerze czy pół godziny na osiedlowej siłowni. Jeśli ćwiczysz w domu – rób to przy otwartym oknie lub świeżo po wywietrzeniu.  Ważne jednak przestrzeganie godziny ćwiczeń, należy bowiem unikać intensywnego wysiłku fizycznego krótko przed położeniem się do łóżka. Przyspieszony puls i wyrzut endorfin pobudzają, i mogą powodować trudności z zasypianiem.

Zainwestuj w dobry materac

Porządny, dostosowany do indywidualnych potrzeb materac to wydatek, który zwróci się szybciej niż myślisz, zwłaszcza jeśli dzięki niemu znacznie polepszy się jakość Twojego snu. Często jednak jego rola jest kompletnie niedoceniana, a materac wybierany jest pod kątem ceny lub rozmiaru lub traktując go po prostu jako element wyposażenia łóżka. Tymczasem materac jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na efektywność snu. Jego konstrukcja powinna zapewnić każdej części ciała, a w szczególności kręgosłupowi odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Wybierając materac warto przede wszystkim brać pod uwagę takie kryteria jak wzrost i wagę, ponieważ to właśnie waga człowieka, a nie jak powszechnie się uważa – twardość, stanowi o nośności materaca. Istnieje obiegowa opinia o tym, że dobry materac powinien być jak najtwardszy.

Tymczasem prawda jest taka, że idealny materac, gwarantujący prawdziwie regenerujący sen, nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Cały szkopuł polega na tym, żeby indywidualnie dobrać go do osoby, która będzie go używać, tak, aby kręgosłup niezależnie od pozycji przybierał naturalne krzywizny. Spośród dostępnych na rynku materaców warto zwrócić uwagę zwłaszcza na modele strefowe, charakteryzujące się kilkoma strefami twardości, które zapewniają optymalne podparcie poszczególnym częściom ciała. Warto, by materac posiadał także dodatkowe warstwy wykonane z naturalnych włókien jak kokos czy wełna oraz dodatkowe pokrycie np. z pianki termoplastycznej dopasowującej się do ciała pod wpływem temperatury.

Wsłuchaj się w swój organizm

Jednym z podstawowych błędów skutkujących problemami ze snem, jest niewłaściwe podejście do samego snu. Wiele osób uważa, że należy kłaść się spać o konkretnej godzinie, niezależnie od tego czy jest się śpiącym czy nie. We wcześniejszym podpunkcie zachęcaliśmy Was do tego, by ustalić jedną porę snu, jednak w początkowym okresie wprowadzania zmian może okazać się to trudne. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz, pamiętaj żeby kłaść się do łóżka dopiero wówczas, gdy poczujesz się senny. Jeśli w ciągu 15-25 minut sen nie nadejdzie, nie warto leżeć i frustrować się niemożnością zaśnięcia. W takich sytuacjach specjaliści zalecają wstanie i przejście do innego pokoju, a następnie położenie się gdy znowu ogarnie nas senność. I tu ważna uwaga – wg. specjalistów od snu, łóżko powinno służyć wyłącznie do spania (no, prawie), dlatego nie powinno się w nim jeść, pracować, oglądać telefonu czy czytać.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl