
Dziś jadalnia bardzo często staje się częścią salonu. Dlatego bez względu na wybór stylu, warto zadbać aby stała się ona również jednym z bardziej reprezentacyjnych wnętrz w domu. Choć kuchnia lub salon to doskonałe miejsce na spożywanie posiłków i spotkania z przyjaciółmi to warto podczas okolicznościowych spotkań z rodziną czy podczas świąt móc zasiąść przy stole na wygodnych krzesłach i pochwalić się wystrojem jadalni.
Funkcjonalność podstawą każdego pomieszczenia, również jadalni
Współczesne wnętrza mają to do siebie, że jedyną przestrzenią, na której możemy urządzić jadalnię jest ta pomiędzy kuchnią a salonem. Staje się ona wtedy swoistym oddzieleniem tych dwóch pomieszczeń, dlatego ważne jest zachowanie ciągów komunikacyjnych, aby przemieszczanie się było łatwe i wygodne.
Bez względu na to czy planujemy jadalnię połączoną z kuchnią, z salonem czy jako zupełnie oddzielne pomieszczenie, koniecznie pamiętać należy o komforcie, który powinien nam towarzyszyć podczas spożywania wspólnych posiłków. I tak na przykład najbardziej ergonomiczne warunki uzyskamy, gdy stół będzie znajdował się w odległości około 120 centymetrów od ścian. Nawet po odsunięciu krzeseł pozwoli nam to na bezproblemowe i wygodne przemieszczanie się wokół stołu.
Gdy mówimy o jadalni, również wybór odpowiedniej podłogi oraz ścian ma wpływ na funkcjonalność. Podłoga powinna być wytrzymała na wszelkiego rodzaju zalania, zabrudzenia a nawet upadki szklanych, ciężkich rzeczy, których wynikiem może być powstanie zarysowań. Często projektanci zalecają aby w pomieszczeniu tym zastosować ten sam rodzaj podłogi co w kuchni, czyli na przykład płytki ceramiczne lub kamień. Ściany tak samo jak podłoga powinny być odporne na zalania i zanieczyszczenia jedzeniem. Sprawdzą się więc w tym wnętrzu najlepiej łatwo zmywalne farby lub tapety.
Wybór odpowiednich mebli do jadalni
Jeżeli jadalnia połączona jest z salonem lub kuchnią, należy zadbać o to aby pasowała stylem do całości aranżacji. Elementy, których nie może zabraknąć w tym pomieszczeniu to oczywiście stół i krzesła. Kształt stołu oraz jego rozmiary będą uzależnione od metrażu. Jeżeli nie jest on zbyt duży warto zrezygnować z zakupu okrągłego stołu na rzecz prostokątnego lub kwadratowego. W sytuacji gdy metraż nie jest zbyt duży wyjątkowo ciekawym pomysłem staje się zakup stołu rozkładanego. Z uwagi na to, że do łask wraca kredens, jeżeli tylko mamy budżet oraz miejsce warto pokusić się o sprawdzony mebel, który doskonale nadaje się do przechowywania naczyń, obrusów, serwetek czy sztućców.