Kategorie Bloga
Chmura tagów
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ława do salonu – jak wybrać odpowiedni model? 0
Ława do salonu – jak wybrać odpowiedni model?

Kubek z kawą, aktualnie czytana prasa, piloty do telewizora, ciastka dla gości – ten typ mebla naprawdę jest nieoceniony w codziennym życiu. I choć wyglądają niepozornie, to ławy i stoliki kawowe są  jednymi z tych mebli, które pełnią rozmaite funkcje w zależności od pory dnia i okoliczności, dlatego tak ważne jest, by wybrany model, spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej obu tym rozwiązaniom i sprawdzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Ława a stolik kawowy – czym właściwie się różnią?

Chociaż obie te nazwy używane są wymiennie to jednak warto wiedzieć, że oba modele różnią się od siebie. Najprościej rzecz ujmując chodzi przede wszystkim o rozmiar każdego z nich – na tym polu zdecydowanie wyróżniają się ławy do salonu. I jest w sens – tradycyjne ławy, to najczęściej sporych rozmiarów, prostokątne modele, których przeznaczeniem jest ustawienie w bezpośrednim sąsiedztwie kanapy. Nieco inaczej sprawia przedstawia się w przypadku stolików kawowych, tu bowiem panuje większa dowolność – stoliki kawowe występują zarówno w wersji prostokątnej, jak i okrągłej. Wszystkie jednak łączy jedno – stosunkowo niewielki rozmiar, który już na pierwszy rzut oka pozwala odróżnić ławę od stolika. Jest jeszcze osobna kategoria mebli, czyli ławostoły - modele stworzone z myślą o tym, by pełnić funkcję ławy i stołu. Dzięki możliwości rozłożenia i podwyższenia blatu, model możemy precyzyjnie dopasować charakter mebla do aktualnych potrzeb.

Wracając jednak do meritum – to, czy zdecydujecie się na ławę lub stolik powinno w głównej mierze wynikać z metrażu salonu oraz tego, do czego właściwie ma służyć. Jeśli wnętrze jest przestronne i często przyjmujemy gości, warto zdecydować się na dużą ławę z opcją rozkładania blatu. W mniejszym wnętrzu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, świetnie sprawdzi się kompaktowy stolik np. z dodatkową półką, schowkiem lub szufladą.

Stolik kawowy i ława – wysokość blatu i dopasowanie do kanapy

Wysokość, na której powinien znajdować się blat to kwestia, która nierzadko spędza sen z powiek. Co do zasady przyjmuje się, że optymalna wysokość ławy lub stolika powinna wynosić od 40 do 45 cm licząc od podłogi. W praktyce oznacza to, że jej blat znajdować się będzie na wysokości siedziska kanapy lub nieco powyżej, pozwalając na komfortowe sięganie po leżące na nim rzeczy.

Ważnym kryterium wyboru stolika kawowego i ławy jest ich odpowiednie dobranie pod kątem zestawu wypoczynkowego. Dlatego warto pamiętać o tym, że uzyskanie spójnego efektu i możliwości swobodnego poruszania się, należy zastosować zasady mówiącą o tym, że długość stolika lub ławy powinna wynosić minimum 1/3 długości kanapy i maksimum 2/3. Pozwoli to nie tylko stworzyć w pełni ergonomiczne miejsce do wypoczynku. Dzięki temu możliwe będzie swobodne sięganie po rzeczy znajdujące się na ławie lub stoliku oraz swobodne poruszanie się w jego obrębie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl