
Strefy twardości – chwyt marketingowy czy istotna kwestia?
W specyfikacji materaców coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące stref twardości umieszczonych na jego powierzchni. Zasadniczo na rynku znaleźć możemy modele wyposażone w 1,3,5 lub 7 stref twardości – co jednak te parametry oznaczają w praktyce? W rzeczywistości strefy te zostały zaprojektowane tak, by dawać odpowiednie podparcie podczas snu kilku najważniejszym punktom naszego ciała, czyli głowie, lędźwiom, barkom i szyi, łydkom i stopom oraz biodrom. Materace wyposażone w tego typu rozwiązania lepiej dopasowują się do kształtu ciała i stabilizują newralgiczne miejsca tak, by zapewnić im maksymalnie ergonomiczną pozycję. Jednocześnie każda ze stref charakteryzuje się innym poziomem twardości – właściwym dla konkretnego obszaru ciała.
Materace z pianki, lateksu czy ze sprężynami?
Podstawową różnicą pomiędzy dwoma pierwszymi typami materaców a tymi wyposażonymi w sprężyny jest przede wszystkim rodzaj podparcia oraz sposób, w jaki pracują. Materace wykonane z pianki i lateksu są bardzo elastyczne, a przy tym oferują podparcie płaszczyznowe – dobrze rozkładają ciężar ciała na całej swojej powierzchni. Jednocześnie pozwalają na pełne podparcie kręgosłupa oraz pozwala łatwiej zmienić pozycję podczas snu.
Materace sprężynowe z kolei oferują podparcie punktowe – podczas leżenia sprężyny uginają się pod ciężarem ciała liniowo. Nowoczesne materace sprężynowe zaprojektowane zostały tak, by zminimalizować przenoszenie się drgań oraz by podczas użytkowania uginały się wyłącznie te sprężyny, które są akurat wykorzystywane – to spora rewolucja w stosunku do modeli sprzed kilkunastu lat. Takie udogodnienie pozwala swobodnie zmieniać pozycję podczas snu bez ryzyka zbudzenia osoby, śpiącej obok.
Zasadniczo zarówno materace z pianki i lateksu, jak i materace sprężynowe oferują coraz lepsze rozwiązania technologiczne, mające na celu zapewnienie maksymalnego komfortu użytkowania. Obie grupy mają także swoich zagorzałych zwolenników, dlatego należy pamiętać, że materac powinien przede wszystkim być dopasowany do właściciela i jego indywidualnych preferencji.