
Trzylatek to młody człowiek, który zwykle zaczyna chodzić do przedszkola. Jego dotychczas proste zabawki zostają wymienione na puzzle, kolorowanki i klocki. Zorganizowana z myślą o najmłodszym przedszkolaku przestrzeń nie może być zagracona, ale powinna być również przytulna. Jakie meble powinny koniecznie znaleźć się z pokoju trzylatka?
Łóżko – najważniejszy mebel w każdym pokoju dziecięcym
Często łóżko dla trzylatka jest pierwszym po łóżeczku szczebelkowym. Dlatego właśnie należy szczególnie zadbać o to, by łóżko było bezpieczne i w miarę szerokie. Można wybrać popularne drewniane łóżeczko z wysokim stelażem na kształt namiotu. Na stelażu można umieścić jakąś ozdobną matę lub lampiony. Dla młodych miłośników samochodów idealne będzie łóżko w kształcie samochodu, z wygodnym materacem. Najważniejszym elementem łóżka dla młodego człowieka, któremu właśnie rozwijają się mięśnie i któremu wciąż kształtuje się kościec będzie naturalnie materac. Powinien być wystarczająco twardy, by dziecko się w nim nie zapadało.
Zobacz też -> Ciekawe pomysły na łóżko dla przedszkolaka
Podział pokoju na strefy
Nawet najmniejszy pokój dziecięcy da się zaprojektować tak, by odciąć strefę zabawy od strefy wypoczynku. Umiejętność dzielenia przestrzeni nam się przyda, w końcu, kiedy maluch skończy 6 lat i zacznie uczęszczać do pierwszej klasy poza strefą wypoczynku i zabawy, będzie trzeba pomyśleć o strefie nauki, w której oczywiście centralnym punktem będzie biurko.
Czytaj też -> Co zmienić w pokoju dziecka, które zaczyna chodzić do szkoły?
Ale już trzylatek potrzebować będzie kącika do kolorowania i nauki pisania np. literek. Nie musi to być jeszcze standardowe łóżko, wystarczy stolik z odpowiednio dużym blatem i dopasowanym krzesełkiem. Koszt takiego mebla, nawet wykonanego z drewna nie będzie wysoki, a korzyść dobrze dopasowanego blatu i krzesła jest nieoceniona.
Mało sztywnych połączeń, dużo mobilności
Zainteresowania młodego człowieka szybko się zmieniają. Dlatego nie warto planować przestrzeni w jego pokoju na lata. znacznie lepiej od kupna meblościanki, będzie zainwestować w mobilne, lekkie komody i szafki z wysuwanymi i demontowanymi szufladami. Dzięki nim maluch szybko poradzi sobie z nieporządkiem i będzie sprzątał znacznie chętniej, co z kolei pomoże mu wypracować zdrowe przyzwyczajenia.