
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego materaca nie jest wcale takie proste – poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko rodzajem wypełnienia, ale także właściwościami, gęstością i dodatkowymi warstwami. Jak zatem znaleźć model, który spełni wszystkie oczekiwania i umożliwi zdrowy, regenerujący i komfortowy sen przez wiele długich nocy?
Rodzaje materaców – czym się różnią i jakie mają właściwości?
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje materaców – sprężynowe, piankowe oraz lateksowe. Każdy z nich charakteryzuje się inną budową, która przekłada się na komfort użytkowania – nie oznacza to jednak, że jedne są lepsze, a inne gorsze, bowiem oferują one po prostu różny sposób podparcia. A jak wiadomo, jednymi z głównych kryteriów doboru materaca są osobiste preferencje. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne rodzaje materaców i jakie są ich właściwości, żeby znaleźć model idealnie spełniający Twoje oczekiwania.
- Materace sprężynowy
Zdecydowanie najpopularniejszy i najchętniej wybierany typ materaca – początek jego historii sięga aż 1930 roku, kiedy do masowej produkcji trafiły pierwsze, uproszczone modele materaców sprężynowych. I choć obecnie dostępne na rynku materace znacznie się od nich różnią, to ich popularność wciąż nie maleje i stanowi około 1/3 wszystkich kupowanych modeli. Materace sprężynowe charakteryzują się specjalnie zaprojektowanymi sprężynami umieszczonymi w kieszonkach, co umożliwia im działanie niezależnie od siebie. Większość materaców tego typu posiada 7 stref twardości, dzięki którym materace sprężynowe doskonale dopasowują się do sylwetki śpiącego, zapewniając odpowiednie podparcie dla poszczególnych części ciała. Przy wyborze materaca sprężynowego warto zwrócić uwagę na średnicę sprężyn – im mniejsza, tym większy komfort wypoczynku. Jednocześnie, dobrej jakości materace sprężynowe wyposażone są dodatkowo w warstwy z surowców o różnych właściwościach np. z maty kokosowej, wełny, pianki memory lub lateksu, których zadaniem jest zapewnienie jeszcze lepszego podtrzymania i zapewnienia maksymalnego komfortu.