Kategorie Bloga
Chmura tagów
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Sofa, kanapa czy wersalka – gdzie tkwi różnica i co wybrać? 0
Sofa, kanapa czy wersalka – gdzie tkwi różnica i co wybrać?

Czy naprawdę różnice pomiędzy tymi trzema modelami są tak znaczne, że trzeba je było skategoryzować? A może nazwy nie mają znaczenia, a to z jakim modelem mamy do czynienia można określić jedynie podczas sprawdzania specyfikacji? Spokojnie, tak się składa, że my o meblach tapicerowanych wiemy wszystko i chętnie się z Wami tą wiedzą podzielimy. Dowiecie się dziś, czym różni się kanapa od sofy i co w tym całym zamieszaniu robi wersalka oraz która z nich będzie najlepszym wyborem do Twojego pomieszczenia.

Kanapa

Powszechnie uważa się, że kanapy i sofy to dwie nazwy na określenie tego samego mebla, które w zależności od modelu mogą różnić się między sobą np. posiadaniem funkcji spania. Wszystko zaczęło się od tego, że zaczęto stosować określenia sofa i kanapa jako tożsame, tymczasem w rzeczywistości to dwa, zupełnie różne meble. Kanapa to najczęściej tapicerowany mebel o szkieletowej konstrukcji, który posiada oparcie równoległe do podłogi i sięgające aż do okolic barków osoby, która na niej siedzi. Większość kanap wyposażona jest w funkcję spania, choć systemu rozkładania różnią się między sobą w zależności od wybranego modelu. Najczęściej jednak siedzisko kanapy rozsuwa się, a jej oparcie się składa, dzięki czemu całość tworzy wygodne i komfortowe miejsce do spania.

Sofa

Tymczasem sofa to mebel, który najprawdopodobniej przywędrował do Europy z Turcji, gdzie służył do wypoczynku podczas całonocnych biesiad. Charakteryzuje się stosunkowo nisko zawieszonym siedziskiem, dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagany jest przede wszystkim komfort siedzenia na najwyższym poziomie. Charakterystyczne dla sof są także zawijane na kształt wałków podłokietniki owalne oparcie, choć coraz częściej spotkać można modele o geometrycznych, prostych liniach. Główną cechą sofy jest jednak to, że nie posiada funkcji spania, co jednak daje większy potencjał w jej projektowaniu – brak pojemnika na pościel czy konieczności chowania systemu rozkładającego sprawia, że sofy mogą przybierać finezyjne i nietypowe kształty.

Wersalka

Wersalka to model, który kojarzy się przede wszystkim z zamierzchłymi czasami, kiedy sklepy wyposażone były wyłącznie w ocet. Żeby wersalkę można było nazwać wersalką musi ona posiadać wbudowaną skrzynię na pościel oraz dwie ramy: siedzisko i oparcie, które po rozłożeniu ułożą się w jedną płaszczyznę tworząc miejsce do spania. Dawniej wersalki pozbawione były podłokietników lub były wyposażone w drewniane poręcze. Obecnie coraz częściej jednak można spotkać wersalki, które zachowały wszystkie swoje typowe cechy, jednak wyglądem coraz bardziej przypominają stylowe kanapy. Stąd właśnie profilowane, uniesione ku górze krawędzie siedziska i dodatkowe, tapicerowane podłokietniki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl