
Sypialnia to azyl, pomieszczenie w którym regenerujemy się i nabieramy sił na kolejny, pełen wyzwań dzień. Warto jednak wiedzieć, że przy projektowaniu sypialni łatwo popełnić błędy, które skutecznie uniemożliwią nam skuteczny wypoczynek. Sprawdź, jakich błędów w urządzaniu sypialni koniecznie unikać, by nie zaliczyć aranżacyjnej wpadki.
Za małe łóżko, za dużo miejsca
Oczywiście marzeniem wielu z nas jest posiadanie gigantycznej sypialni, w której poza wielkim małżeńskim łożem, znajdzie się miejsce na toaletkę, wielkie okno i garderobę. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że większość sypialni w blokach ma powierzchnię nie przekraczającą kilku, a maksymalnie kilkunastu metrów kwadratowych. Na takiej powierzchni nie ma szans zmieścić wszystkiego, o czym marzymy, warto więc skoncentrować się wyłącznie na tym, co w sypialni faktycznie niezbędne. Nie łudźmy się, że da się pogodzić ogromne łóżko małżeńskie czy łóżko kontynentalne ze sporą przestrzenią na fotel bujany i toaletkę. Rezygnacja z choćby 20 cm łóżka na korzyść dodatkowej przestrzeni jest średnim pomysłem. Takiej przestrzeni nie da się wykorzystać na garderobę czy toaletkę, mamy po prostu więcej podłogi do chodzenia. Generalnie to nam się do niczego nie przyda, w przeciwieństwie do wspomnianych 20 cm łóżka, które przydadzą się podczas nocy, kiedy partner wyjątkowo się rozpycha. Im większe łóżko, tym wygoda dwojga śpiących na nim ludzi jest większa.
Intensywne kolory mogą zaburzać relaks
W sypialni mogą pojawiać się wszystkie kolory, bo przecież ich wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji. Warto jednak zastanowić się na wstępie czy bardzo angażujące naszą uwagę kolory jak soczysta czerwień, turkusowe błękity czy żółcie sprawdzą się jako „tło” do naszego odpoczynku. Nie oznacza o oczywiście, że każdy musi mieć sypialnię w pastelach. Można oczywiście używać kolorów takich jak czerwony czy pomarańczowy, chodzi jednak o to, że wspomniane wyżej kolory działają pobudzająco i mogą zaburzać odpoczynek. Dlatego, jeśli planujemy pomalowanie wszystkich ścian w tak mocnym jak czerwony czy pomarańczowy kolorze, zacząć od pomalowania dwóch z nich i sprawdzić, jak będzie się nam w ich towarzystwie relaksować.
Designerskie dodatki
Wielość bibelotów, takich jak wazoniki, figurki, ramki, klatki, kosze, świece itp. nie sprzyja ani odpoczynkowi, ani nie zmniejsza nam powierzchni, które będą się kurzyć. W sypialni nie zaleca się też stosowania zbyt „krzykliwych” dzieł sztuki, plakatów czy rzeźb. Jeśli chcemy wprowadzić jakieś designerskie dodatki czyńmy to oszczędnie. Prostota w pomieszczeniach takich jak sypialnia sprzyja relaksowi!